Z przyjemnością informujemy, iż w wyniku przystąpienia Gminy Skarszewy do rządowego Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” − edycja 2023 realizowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego Gmina otrzyma dofinansowanie w wysokości 752.362 zł na pomoc osobom niepełnosprawnym, co stanowi 100% kosztów realizacji zadania.
Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystenta jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym, której adresatami są:
dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie o niepełnosprawności:
o stopniu znacznym lub
o stopniu umiarkowanym.
Osoby, które są zainteresowane skorzystaniem z takiej formy wsparcia proszone są o kontakt z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Skarszewach ul. Szkolna 9, tel 58 588 24 36 do 6 marca 2023 r.
Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie
Potrzebujesz pomocy prawnika, doradcy, mediatora? Jesteś w trudnej życiowej sytuacji, na przykład potrzebujesz pomocy w: rozłożeniu długu na raty, w spłacie pożyczek „chwilówek”, masz kłopoty mieszkaniowe, grozi ci eksmisja, masz problemy pracownicze, z egzekucją alimentów, odziedziczyłeś długi, nie wiesz do jakiego urzędu pójść po pomoc, masz inne problemy związane ze sprawami życia codziennego? Skorzystaj z systemu nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego lub nieodpłatnej mediacji.
PROGRAM OPERACYJNY POMOC ŻYWNOŚCIOWA 2014-2020 JEST WSPÓŁFINANSOWANY Z EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU POMOCY NAJBARDZIEJ POTRZEBUJĄCYM PODROGRAM 2021 Plus
CELEM PROGRAMU jest zapewnienie najuboższym mieszkańcom Polski pomocy żywnościowej oraz uczestnictwa w działaniach w ramach środków towarzyszących w okresie luty 2023 – sierpień 2022, a jej celami szczegółowymi są:
organizacja i koordynacja sieci dystrybucji pomocy żywnościowej składającej się z organizacji partnerskich lokalnych, zwanych dalej OPL, zgodnie z zasadami PO PŻ,
racjonalne zagospodarowanie artykułów spożywczych otrzymanych z OPO oraz z innych źródeł, na potrzeby udzielania pomocy żywnościowej osobom najbardziej potrzebującym,
przekazanie artykułów spożywczych osobom zakwalifikowanym do otrzymania pomocy żywnościowej zgodnie z zasadami POPŻ,
prowadzenie działań w ramach środków towarzyszących wśród osób najbardziej potrzebujących zakwalifikowanych do objęcia pomocą żywnościową, mających na celu włączenie społeczne.
OKRES DYSTRYBUCJI ŻYWNOŚCI: luty 2023 – sierpień 2023
Pomoc żywnościowa dystrybuowana jest przez Banki Żywności w Tczewie do Organizacji Partnerskiej Lokalnej [OPL] na terenie województwa pomorskiego która przekazuje żywność bezpośrednio do osób potrzebujących.
ZUS wystawi mLegitymację wszystkim emerytom i rencistom automatycznie Od stycznia 2023 r. każdy emeryt i rencista będzie mógł korzystać z elektronicznej wersji swojej legitymacji. mLegitymacja będzie dostępna w telefonie dzięki bezpłatnej aplikacji mObywatel. W nowym roku wszyscy emeryci i renciści automatycznie uzyskają mLegitymację. Nie wymaga to od nich składania żadnego wniosku ani wizyty w ZUS.
Dodatkowa forma legitymacji emeryta-rencisty w telefonie ZUS wystawi elektroniczną wersję legitymacji również wtedy, gdy emeryt-rencista posiada już legitymację w formie plastikowej karty identyfikacyjnej. Tradycyjna legitymacja pozostaje aktualna zgodnie z terminem jej ważności. Posiadacz obu wersji może używać ich zamiennie, zgodnie ze swoimi osobistymi preferencjami.
Wniosek o tradycyjną legitymację Osoby, które nabędą prawo do emerytury lub renty od stycznia 2023 r. nie otrzymają od ZUS plastikowej karty, zostanie im wystawiona za to mLegitymacja. Jeśli emeryt lub rencista będzie chciał posługiwać się tradycyjną legitymacją, może złożyć do ZUS wniosek o wydanie karty.
Dotychczasowa legitymacja nadal jest ważna Osoby korzystające ze swoich tradycyjnych legitymacji nie muszą się martwić. Zachowują one swoją ważność zgodnie ze wskazanym na nich terminie. mLegitymacja daje emerytom i rencistom możliwość korzystania z dokumentu w wersji elektronicznej, jednak korzystanie z niej nie jest obowiązkowe.
Gminy Ośrodek Pomocy Społecznej w Skarszewach zwraca się z apelem do mieszkańców miasta i gminy o zawracanie szczególnej uwagi na osoby bezdomne. Ponieważ okres zimowy stanowi szczególne zagrożenie, niezbędna jest współpraca wszystkich służb, ale również mieszkańców, aby udzielona pomoc była skuteczna. Stąd apel o przekazywanie do GOPS informacji o miejscach przebywania osób bezdomnych.
Informacje dot. spraw osób bezdomnych można zgłaszać do GOPS przy ul. Szkolnej 9, w godz. 7.30-15.30 telefonicznie dzwoniąc na numery: 58 588 24 36, 58 588 06 65 oraz drogą elektroniczną, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Poza tymi godzinami oraz w dni ustawowo wolne (sobota, niedziela oraz święta) informacje o osobach bezdomnych należy zgłaszać Policji pod nr 997 lub pod nr alarmowy 112.
GOPS oferuje osobom bezdomnym pomoc w formie:
skierowanie do schroniska lub noclegowni,
zapewnienie jednego gorącego posiłku dziennie,
możliwość dokonania zabiegów sanitarno-higienicznych i kąpieli,
zapewnienie stosownej odzieży i obuwia,
oraz pomoc na inne uzasadnione potrzeby (leki, prawo do świadczeń opieki zdrowotnej, itp.).
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Skarszewach z terenu województwa Pomorskiego przy współpracy Bankiem Żywności w Tczewie realizowała Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa Podprogram 2021 współfinasowany z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym, którego celem było zapewnienie najuboższym mieszkańcom Polski pomocy żywnościowej oraz uczestnictwa w działaniach w ramach środków towarzyszących w okresie styczeń 2022 – październik 2022.
Osoby potrzebujące otrzymały bezpłatnie artykuły spożywcze:
warzywne i owocowe (groszek z marchewką, koncentrat pomidorowy, powidła śliwkowe);
skrobiowe (makaron jajeczny),
mleczne (mleko UHT),
mięsne (szynka drobiowa, szynka wieprzowa mielona, filet z makreli w oleju),
cukier (cukier biały),
tłuszcze (olej rzepakowy).
Pomoc żywnościowa trafiła do 903 osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej z terenu województwa pomorskiego.
Wydaliśmy osobom potrzebującym:
32,40900 ton żywności;
4500 paczek żywnościowych.
W ramach POPŻ Podprogram 2021 dla 903 osób korzystających z pomocy żywnościowej przeprowadzono 4 warsztatów edukacyjnych w ramach działań towarzyszących:
edukacji finansowej – spotkania zdalne wydawnicze (broszura) dla 22 uczestników
żywieniowo dietetycznych – spotkania zdalne wydawnicze (broszura) dla 22 uczestników
kulinarnych – spotkania zdalne wydawnicze ( broszura ) dla 69 uczestników
niemarnowania żywności – spotkania zdalne wydawnicze (broszura) dla 22 uczestników
innych działań aktywizujących – 0 spotkań dla 0 uczestników